Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

JimiWikman.se

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Har Piraterna seglat vilse?

Jag har medvetet väntat lite med att skriva om Piratpartiets valmanifest för det skär lite i hjärtat att framföra kritik mot ett parti fyllt av fantastiska människor som kämpar hårt för sånt som även jag brinner för.

 

När jag läste igenom Piratpartiets valmanifest var jag lite spänd på att se hur dom olika sakfrågorna skulle presenteras. Det jag fann var inte alls vad jag hade förväntat mig. Visst, många sakfrågor som jag förväntade mig fanns där men också många saker som jag inte alls väntade mig att se. Istället för en valmanifestation som är väl genomtänkt och genomförbar får jag intrycket av ett slarvig hoprafsat ultimatum som mer liknar en krigsförklaring mot upphovsrättsindustrin än en mogen handlingsplan mot urholkningen av mänskliga rättigheter.

 

Jag vet inte riktigt hur den här valmanifestationen satts ihop, men den är knappt i klass med ett hastigt hopskrivet skolarbete och inte alls värdigt ett politiskt parti som vill bli accepterad som ett seriöst alternativ i höst.  Ultimatum och orimligt korta tider för genomförande av förvirrande och ibland helt orimliga juridiska förändringar varvas med otydligheter och svammel. Det är ett valmanifest med goda intentioner som långt ifrån räcker hela vägen fram.

 

Jag delar [url=http://deepedition.com/2010/08/05/piratpartiet-tack-och-hej/">Niclas farhågor och

User Feedback

Recommended Comments

There are no comments to display.

Create an account or sign in to comment

Account

Navigation

Search

Search

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.