I en släng av total hybris så bestämde jag mig för att prova något nytt då jag aldrig verkar klara av #blogg100, så i år så gör jag ett försök på #video365 istället.
Tanken med #video365 är att varje dag under ett helt år publicera en video på bloggen, men inte vad som helst utan efter en strukturerad plan. I mitt fall så är det 7 olika kategorier som matchar mina intresseområden: Atlassian, PHPStorm, Javascript & CSS, Adobe, Humor, Psykologi och Träning.
Utifrån de intresseområdena så kommer jag att presentera en videofilm varje dag under hela 2015 och jag hoppas att jag ska kunna få lite feedback så jag bättre kan matcha filmerna mot vad ni som läser detta vill se. Detta är ett av de initiativ jag kör igång för att kicka liv i den här sidan. Det andra initiativet är att jag långsamt flyttar över mina gamla bloggposter från den gamla bloggen. Det betyder ca 1000 bloggposter till här från 2006 eller så.
Nu kör vi #video365, är du med?
Recommended Comments
Create an account or sign in to comment