

Andreas Åkerblad
Director of Zingtons initiative within the technical side of SAP.
Focus is custom development, software architecture and integration, as well as technical setup and lifecycle management of most systems and applications in the SAP family.
Main areas: Basis, Java, ABAP, PO/PI, Mobile, CE, UX, Portal
Jimi's Thoughts
Andreas is one of those people that you instantly like. He is easy going, have a great sense of humor and at the same time a true professional. He is also an experienced developer and SAP consultant who have done his time in the trenches. This combination makes it an absolute pleasure to work with Andreas. Not only can he talk the talk, but he also know how to walk the walk.
His kindness and generousity is contagious and he have that effect to make people feel good around him. Watch out if meet him in a PUBG game online however, then he will show no mercy!
Andreas is without a doubt a truly Awesome Person.
Products I master
These are some products I master. I am well experienced and consider myself skilled in using these tools in a professional capcity.
Jag träffade Andreas över en trevlig lunch middag på Gutekällaren på Östermalm som senare övergick lång promenad ut på gärdet. Under våra 90+ minuter pratade vi om många saker och det som presenteras här är endast en liten smakbit på den hjärtliga och öppna konversation som Andreas bjöd på.
Detta är en del av en intervjuserie som heter #jimi’s profiler och Andreas har självfallet granskat och godkänt att den information som följer.
På Claremont utbildas varje medarbetare och vi får lära oss om DISC som ett steg att förstå varandra och omvärlden lite bättre. Utifrån DISC, vilken är din disposition?
Min disposition är IS. Det betyder att jag är social och utåtriktad med behov av inre reflektion.
Vart är du född och uppväxt?
Jag är född i Uppsala där jag faktiskt fortfarande bor tillsammans med sambo och barn. Jag flyttade in till Stockholm under en kort tid, men sedan bar det av till Uppsala igen.
Jag studerade i Uppsala också på Universitetet och nu när det blivit hus så känns det som att jag är ganska rotad.
Vad gör du när du inte jobbar?
Då mitt jobb är roligt, men också krävande så behöver jag lite egen tid. Den egentiden spenderar jag med att träna och spela tv-/datorspel. Då familjen är väldigt viktig för mig så orsakar det ibland dåligt samvete då jag såklart vill tillbringa all ledig tid med dem, men jag behöver egen tid för att ladda om batterierna också.
Berätta något som ingen kanske vet om dig?
Jag och min sambo förlorade vårt första barn som endast fick vara med oss 12 dagar. Detta var så klart en svår tid, men med stöd och ett andra barn som kom snart efter den tragedin så tog vi oss igenom det tillsammans. Idag har jag och min sambo två underbara barn tillsammans som betyder hela världen för mig.
Om du fick möjligheten att göra precis vad som helst, vad skulle det vara?
Jag är en enkel man - jag skulle vilja flyga stridsflygplan!
Om du får välja själv, vilken superhjälte skulle bäst representera dig?
Jag tror att Stålmannen är en bra representation. Han har stora krafter, men använder dem sparsamt samtidigt som han är ödmjuk och har ett stort hjärta. Han spenderar sin tid som superhjälte att hjälpa andra och sin normala tid med att undersöka och bekämpa orättvisor med pennans makt som journalist.
Välj en person som du känner som du skulle vilja ställa en fråga till. Vem skulle det vara och vilken skulle frågan vara?
Jag skulle vilja ställa följande fråga till Den yngsta medarbetaren på Claremont: Hur skall Claremont bli nummer 1 bland de konsultbolag som nyutexaminerade universitetsstudenter drömmer om att få jobba på?
Recommended Comments
There are no comments to display.
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now